Statistics > STUDY GUIDE > STAT 200 Week 6 Homework Problems, full solution guide, 100% correct. (All)
Correct Answers with no work shown or partial work shown to justify the answer is graded at 50%. 1. Many high school students take the AP tests in different subject areas. In 2007, of the 144,796 ... students who took the biology exam 84,000 of them were female. In that same year, of the 211,693 students who took the calculus AB exam 102,598 of them were female ("AP exam scores," 2013). Estimate the difference in the proportion of female students taking the biology exam and female students taking the calculus AB exam using a 99% confidence level. Answer: P 1=84000/144796=0.5815 P 2=102598/211693=0.4846 n1 =144796, n2=211693 99% confidence interval for difference in p1-p2 =(0.5815-0.4846)+/-1.645*sqrt((0.5815*(1-0.5815)/144796)+(0.4846*(1-0.4846)/211693)) =0.0968+/-0.0028 =(0.0941, 0.0996) 2. Are there more children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) in states that have larger urban areas over states that are mostly rural? In the state of Pennsylvania, a fairly urban state, there are 245 eight year olds diagnosed with ASD out of 18,440 eight year olds evaluated. In the state of Utah, a fairly rural state, there are 45 eight year olds diagnosed with ASD out of 2,123 eight year olds evaluated ("Autism and developmental," 2008). Is there enough evidence to show that the proportion of children diagnosed with ASD in Pennsylvania is more than the proportion in Utah? Test at the 1% level. Answer: n1=18,440 x1=245 p1=245/18440 = 0.013 q1=1-0.013 = 0.987 n2=2,123 x2=45 p2=45/2123 = 0.021 q1=1-0.021 = 0.979 p-= (245+45)/(18440+2123) = 0.014 q-=1-0.014 = 0.986 z={(0.013+0.021)-0}/sqrt[{(0.014*0.986)/18440}+{(0.014*0.986)/2123}] z=12.760 [Show More]
Last updated: 1 year ago
Preview 1 out of 10 pages
Instant download
Buy this document to get the full access instantly
Instant Download Access after purchase
Add to cartInstant download
Connected school, study & course
About the document
Uploaded On
Sep 22, 2021
Number of pages
10
Written in
This document has been written for:
Uploaded
Sep 22, 2021
Downloads
0
Views
34
In Browsegrades, a student can earn by offering help to other student. Students can help other students with materials by upploading their notes and earn money.
We're available through e-mail, Twitter, Facebook, and live chat.
FAQ
Questions? Leave a message!
Copyright © Browsegrades · High quality services·